FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ

Okuduğunuz haber
EĞİTİM FELSEFESİ SEMİNERİ

HEPSİ BİR ARADA YAPILDI

Anasayfa   /    Eğitim    /    EĞİTİM FELSEFESİ SEMİNERİ

EĞİTİM FELSEFESİ SEMİNERİ

Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde devam eden Eğitim Felsefesi seminerlerinin bu yıl sonuncusu Eğitim Fakültesi Nurettin Topçu Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Aydoğan moderatörlüğünde ve Doç. Dr. Hasan Atak sunumuyla ‘’Rasyonel ve Bilimsel Düşünce’’ konulu seminere, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

EĞİTİM      11 Mayis 2018 - 11:06     0

EĞİTİM FELSEFESİ SEMİNERİ
Örnek Resim

Doç. Dr. Hasan Atak,  Rasyonel ve Bilimsel Düşünce konulu sunumunu 3 başlık altında gerçekleştirirken; ilk olarak rasyonel düşünce, bilimsel düşünce, hipotetik düşünce ile irrasyonel düşünce, mistik düşünce gibi kavramların tanımı ve insan yaşamı açısından önemini dile getirirken; rasyonel ve bilimsel düşüncenin insan hayatında önemine değinmekle birlikte bu düşünce biçimlerinin gelişmesinde çocukluk çağının ve ergenlik döneminin kritik bir öneme sahip olduğunu dile getirdi. İnsan beyninin fiziksel ve bilişsel gelişmesinin yirmi dörtlü yaşlara kadar sürdüğünü; bu yaşa kadar kazanılan düşünme biçimlerinin insan hayatında önemli rol oynadığını söyleyerek bu düşüncelerini araştırma bulgularıyla destekledi.

Doç. Dr. Atak sunumunun ikinci bölümünde ‘’sözde bilim’’ kavramına değinerek; sözde bilim adı altında yapılan çalışmalar, ortaya konan teori ve düşüncelere sunumunda yer verdi. Sözde bilimin rasyonel düşünce/bilimsel düşünce biçiminden yoksun kişilerin ortaya koyduğu düşünce ve teorilerden oluştuğu; özellikle bu düşünce biçiminden yoksun insanların da medya ve diğer iletişim araçları yoluyla bu kanıtsız düşüncelerden etkilendiğini dile getirdi. Ayrıca her bilim alanında yer alan bilimsel çalışma/düşüncelere karşın; sözde bilimin etkisiyle ortaya çıkan ekoller/meslekler/yönelimlere değinerek bu alanlara örnekler verdi.

Sunumunun son bölümünde akademik hayattaki rasyonel ve bilimsel düşüncenin önemine değinen Doç. Dr. Atak, akademik hayatta yapılan etik dışı davranışlara değinerek; akademide etik ihlallere örnekler verdi.

Programın son bölümünde ‘’ Rasyonel ve Bilimsel Düşünce’’ konusu ve sunum içeriği ile ilgili olarak dinleyicilerin soruları ve değerlendirmeleri alınmıştır. Değerlendirmeler ve soru-cevaplardan sonra seminer moderatörü Prof. Dr. İsmail Aydoğan’ın kapanış değerlendirmeleri ve teşekkürü ile seminer sona ermiştir.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

Örnek Resim