Okuduğunuz haber
CERRAHPAŞALI'LAR RAHATSIZ

HEMATOLOJİ KONGRESİ YAPILDI

Anasayfa   /    Eğitim    /    CERRAHPAŞALI'LAR RAHATSIZ

CERRAHPAŞALI'LAR RAHATSIZ

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin ana bilim dalı öğretim üyeleri ve öğrencileri, TBMM'ye gönderilen yasa tasarısının kabül edilmemesi gerektiğini söylediler

EĞİTİM      01 Mayis 2018 - 18:36     0

CERRAHPAŞALI'LAR RAHATSIZ
Örnek Resim

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin farklı ana bilim dallarında öğretim üyeliği yapan akademisyenler, üniversitenin ikiye bölünmesinin eğitim faaliyetlerini, bilimsel çalışmaları ve sağlık hizmetlerini olumsuz yönde etkileyeceğini söylüyor. 

Özellikle devam eden ve tamamlanmak üzere olan bilimsel çalışmaların sekteye uğrayacağı endişesini taşıyan akademisyenler, verilen emeğin ve yapılan bütçe harcamalarının da boşa gideceği endişesini taşıyor.İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Üzel, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri olarak herkesin ortak talebinin, İÜ'nün bölünmemesi olduğunu söyledi.

“MANTIKSAL NEDENLERLE AYRILMAK İSTEMİYORUZ”

Üniversitenin hiçbir bölümünün, fakültesinin ayrılmamasını talep ettiklerini ifade eden Üzel, "Sadece duygusal nedenlerden dolayı, aidiyet duygusundan değil, tamamen mantıksal nedenlere dayanarak da istemiyoruz. Üniversitenin zayıflayacağı, şimdiye kadar kazandığı tüm edinimleri kaybedeceği ya da çok zayıflayacağını düşündüğümüz için bunu istemiyoruz" dedi.İÜ'nün hem Türkiye hem de dünya için çok önemli olduğunu dile getiren Üzel, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İsmiyle bilinen ve doğrudan mezunları kabul edilen, sorgusuz sualsiz kabul edilip her yere rahatça mezunlarımızı yollayabildiğimiz bir yer. Sadece İÜ'nün değil, Türkiye'nin de bir değerinin kaybolmasını istemiyoruz. Geçmişten gelen bir emeğin ve birikimin bölünerek heba edilmesini istemiyoruz. Hatta tam aksine daha da etkin hale getirilerek, güçlendirilerek büyümesini istiyoruz. Bölünmek, büyüklerimizin, devleti yöneten kişilerin düşündüğü amaçlara hizmet etmeyecek bir çözüm. Biz üniversite olarak bunun çözümlerini de öneriyoruz. Taleplerimizin, isteklerimizin dinlenmesini ve uygulanmasını istiyoruz." 
İÜ'nün bölünmesine karşı olan kişilerin ideolojik herhangi bir söylemi olmadığını ifade eden Üzel, şunları kaydetti:

“BİZİM İDEOLOJİMİZ ÜNİVERSİTENİN BÖLÜNMEMESİ İDEOLOJİSİ”
"Biz tamamen üniversitenin bekası, varlığı ve tam olduğu gibi kalmasından öte daha da güçlenmesiyle ilgili söylemler söyledik. Herhangi bir partiye, görüşe atıf yapmadık söylemlerimizde. Aramızda her türlü insan var. Üniversitemizde okuyan öğrenciler arasında her düşünceye sahip olanlar olduğu gibi dışarıdaki esnaftan da her türlü düşünceye sahip olanlarla konuşuyoruz. Hastanemiz de üniversitemiz de bölünmesin, ayrılmasın istiyorlar. Eğer bir ideoloji soruluyorsa bizim ideolojimiz üniversitenin bölünmemesi ideolojisi. Onu savunuyoruz. Tam tersine daha çok yatırım daha çok destek isteyip, üniversitemizin daha güçlü yerlere gelmesini istiyoruz. Tek isteğimiz bu."dedi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

Örnek Resim