SÜLALE BOYU İNCELENECEK

Okuduğunuz haber
5. KARBON ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

GELECEĞE DÖNÜŞÜM PROJESİ

Anasayfa   /    Eğitim    /    5. KARBON ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

5. KARBON ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) gerçekleştirilen ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen 5'inci İstanbul Karbon Zirvesi'nde, “Düşük Karbon Kahramanı” ödülünün sahibi Bereket Enerji Grubu oldu.

EĞİTİM      05 Mayis 2018 - 11:17     0

5. KARBON ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ
Örnek Resim

SÜT-D tarafından düzenlenen 5'inci İstanbul Karbon Zirvesi İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Zirvede, metangazından enerji üretilmesine ve karbon salınımın azaltılmasına katkı sağladığı için Bereket Enerji Grubu'na ikinci kez, Türkiye'nin çevre Oscar'ı olarak nitelendirilen “Düşük Karbon Kahramanı” ödülü verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Adnan Tan ile Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı'ya, “Düşük Karbon Kahramanı” ve “çevre” olmak üzere iki ödül verdi.  Karaosmanoğlu'nun yönettiği oturumda konuşan Saldanlı, enerji sektörünün geleceği ve karbon salımının azaltılması konularında önemli açıklamalar yaparak, "Gerekli önlemler alınamazsa dünyanın iklimi geri dönülemez şekilde değişiyor" dedi.

Karbon Azaltmada Sorunlar Var

Yönetim Kurulu Başkanı Saldanlı, karbon salınım miktarını aşağıya indirmek için çeşitli mekanizmalar bulunduğunu belirterek, "Bunlarda başarı da var sorunlar da var. En önemli sorunlardan biri fiyatın değişken olması. Uluslararası anlaşmalar var ama mekanizmalar yetersiz. Buhar makinesinde yanma denilen bir reaksiyon var. Oksijen ve karbon birleşerek yanmayı sağlıyor. Enerji açığa çıkıyor ama yanında bir şey daha çıkıyor, karbondioksiti gökyüzüne salıyoruz. Başlangıçta farkında değiliz, hava kirliliği artıyor ve insan hayatı üzerinde olumsuz etkilere yol açıyor. Kullandığımız bu makineler bizim rakibimiz. Çünkü oksijen tüketiyorlar, bizden kat kat fazla karbondioksit üretiyorlar. Karbondioksit bitkiler tarafından yeniden oksijene çevriliyor. Ama bitkilerin geri kazandırma kapasitesi, doğal yollarla üretilen karbondioksit kadar. Yılda doğal yollardan 213 milyar ton karbondioksit bırakılıyor. İnsanoğlunun bıraktığı 6 milyar ton. Bitkiler doğal süreçlerle bunun yarısını bertaraf edebiliyor. Gerisi atmosferde kalıyor. Bunun birkaç sonucu var. Bunların başında iklim değişikliği geliyor. Önlem alınmazsa geri dönülemez şekilde değişiyor iklim" diye konuştu.

 

Dünyanın Geleceği İçin Herkese Görev Düşüyor

Yenilenebilir enerji kaynaklarını daha fazla devreye sokma ve iklim değişikliğine karşı önlemler alma hedeflerini ısrarla takip etmek gerektiğini kaydeden Saldanlı, "Sanayinin, bilim adamlarının ve sosyal kuruluşların bu konuda görevleri var. Sanayinin görevi tesisleri kurmak. Bilim adamları için depolama teknolojilerini geliştirmek. Çocuklarımıza bunları anlatmamız lazım. Çalışmalar yetersiz de olsa değişmeyen şey şu. Bugün insan etkinliği kuşkusuz karbon dengesini bozmuştur. Bu bozulmanın sınırları net belirlenmeli. Ama iklimi değiştirdiği de kabul edilmeli" diye konuştu.

Bilgi Kirliliği De Önlenmeli

Bazen yenilenebilir kaynaklara dayalı bir santral yapılacağında, daha önce doğalgaz ve kömüre karşı çıkmayanların buna karşı çıkabildiklerine dikkat çeken Saldanlı, "Bu bilginin kirletilmesinden kaynaklanıyor. Halkın suçu değil. Suç, bu yatırımları yapanların, yani halkı bilgilendirmesi gerekenlerin. Bu konularda kollektif davranılmalı, herkes kendi üzerine düşeni yaparlarsa dünya bugünkünden çok daha güzel olacaktır" dedi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

Örnek Resim